Úvod     Biografie      Repertoár      Akce a koncerty      Fotogalerie      Nahrávky      Odkazy       Kontakt       ZUŠ
Biografie

Bronislava Smržová (Tomanová) se narodila v roce 1981 v Praze. V šesti letech se začala věnovat hře na housle a sólovému zpěvu. Postupem času se začala specializovat více na a zpěv a v roce 2000 absolvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením v pěvecké třídě prof. Magdy Bělohlávkové. Housle ale přesto zůstaly jejím milovaným nástrojem, studovala ve třídě prof. Jiřího Nováka, věnovala se také komorní hře a ve volném čase se k nim stále vrací. Dále je absolventkou Pedagogické Fakulty v Praze (2006), a Pražské konzervatoře (2008), kde studovala zpěv u profesorky Jarmily Krásové. Získala řadu ocenění na pěveckých soutěžích např. čestné uznání a cenu publika na Mozartovské soutěži při festivalu Ad Honorem Mozart v Praze 2009. V roce 2011 zde získala 2. cenu a cenu novinářů. Absolvovala mistrovské pěvecké kurzy v Praze i v zahraničí, např.: v Německu 2003 (H. Kobayashi), v Brně 2007, 2008 (Marta Beňačková), Mistrovské pěvecké kurzy při Letní hudební akademii Praha 2009 – 2013 (Brigitte Lindner, Josef Protchka), 1.Mastreclass Newyorské pěvecké školy v Praze 2010 (Dona D. Vaughn), pěvecké kurzy v rámci festivalu Ad Honorem Mozart 2009 – 2012 (Zdena Kloubová, Tom Krause, Jiří Kotouč), Mistrovské pěvecké kurzy Karlovy Vary 2012 (Magdaléna Blahušiaková, Jürgen Hartfiel, Antonio Carangelo), 2013 Prague Music Performance (Paolo De Napoli, Eleanor Valkenburg). Pěvecky se stále vzdělává pod vedením sólistky SOP Praha a ND Simony Procházkové.

Jako sólistka vystupuje s Komorním orchestrem Akademie KOA pod vedením Pavla Hryzáka, komorním orchestrem Quattro corde pod vedením Jiřího Kubíka, souborem Musica Bohemica, jehož umělecký vedoucí je Jaroslav Krček, a s orchestrem Hudby hradní stráže a policie ČR. V roce 2012 sólově vystoupila v cyklu Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté. Také spolupracuje se sbory Gaudium Pragense pod vedením skladatele Lukáše Hurníka a sborem Notre Dame, jehož sbormistryní je Leona Saláková.
Umělecky spolupracuje s klavíristkou Veronikou Ptáčkovou. Věnuje se písňovému repertoáru, především tvorbě Bohuslava Martinů. Patří mezi interpretky písní Gideona Kleina a spolu s klavíristkou Anetou Majerovou společně natočily písně Gideona Kleina na CD Lullaby (Arta).

Velmi podstatná je také její pedagogická činnost. Bronislava Smržová (Tomanová) učí na ZUŠ Olešská v Praze 10 a se svými žáky vystupuje na koncertech věnovaných jak klasické hudbě, tak hudbě populární. Spolu s klavíristkou Veronikou Ptáčkovou a klavíristkou a ředitelkou ZUŠ Kouřim Sylvou Kroužilovou založila v roce 2009 pěvecké kurzy a festival Zpívající Kouřim pro mladé zpěváky a klavíristy, který se koná každoročně v letních měsících v Kouřimi.

Webmaster